Herbata Niebieska Klitoria Ternateńska

Herbata Niebieska Klitoria Ternateńska

Niebieska herbata

Tak bardzo popularna herbata niebieska to nic innego jak kwiat Klitorii Ternateńskiej czyli Blue Butterfly Pea. Herbata niebieska często jest mylona z herbatą Oolong, która nie parzy się na kolor niebieski.

Klitroria to rodzaj rośliny rosnącej w klimacie tropikalnym, należącej do grona roślin strączkowych. Roślina od wieków była wykorzystywana w naturalnej medycynie wschodniej, posiada również wiele udowodnionych naukowo właściwości prozdrowotnych: przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, moczopędne, znieczulające, przeciwcukrzycowe.

Kwiaty klitorii łączy się z innymi ziołami lub herbatami. Z suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej robi się naturalną herbatę o oryginalnym, nasyconym, niebieskim kolorze. Ciemnoniebieska herbata zmieni kolor na fioletowy po dodaniu soku z cytryny, a głębszy odcień fioletu zmieni się, im więcej dodamy soku z cytryny.

Klitoria ternateńska posiada wiele ważnych dla zdrowia składników. Jest źródłem antocyjanów (to one odpowiadają za intensywny kolor rośliny), flawonoidów, terpenoidów czy fitosteroli. Znajduje się w niej również wiele witamin, m.in. witamina C, A i B. 

Właściwości zdrowotne Klitorii Ternateńskiej

Układa krążenia

Regularne picie niebieskiej herbaty z klitorii zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia. W składzie tej rośliny występują antocyjany, które uszczelniają naczynia krwionośne. Dzięki jej leczniczym właściwościom następuje regulacja przepuszczalności naczyń włosowatych.

Wzrok

Herbata z klitorii może mieć także dobroczynny wpływ na wzrok. Wspomaga proces widzenia po zmroku i zdolność adaptacyjną w ciemności. Takie działanie ma miejsce za sprawą dobroczynnego wpływu związków antocyjanowych obecnych w składzie chemicznym klitorii, które dodatkowo chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami i hamują rozwój jaskry.

Depresja

Zaawiera antocyjany i flawodnoidy, pozytywnie wpływające na układ nerwowy: poprawa pamięci i wsparcie procesów myślowych. Substancje z kwiatu klitorii redukują napięcie i podnoszą nastrój.

Klitoria w ciąży

Ciąża i laktacja stanowią przeciwwskazanie do stosowania ziela klitorii. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii warto zasięgnąć porady lekarza.

Przeciwwskazania do stosowania

Preparatów z klitorią nie powinny stosować osoby chorujące na zapalenie pęcherza moczowego. Przed rozpoczęciem przyjmowania wybranego produktu zawsze warto jeszcze sprawdzić przeciwwskazania widniejące na opakowaniu lub w dołączonej do niego ulotce.